heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Niedziela 16 stycznia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Środa, 28 stycznia 2015, 08:59

Microsoft publikuje wyniki finansowe

Najnowszy raport finansowy Microsoftu pokazuje, że wydział urządzeń konsumenckich radzi sobie coraz lepiej. Oczywiście głównym rynkiem koncernu jest i pozostanie rynek oprogramowania, jednak jako ciekawostkę warto odnotować, że telefony Lumia sprzedają się lepiej niż kiedykolwiek, a przychody z tabletów Surface przekroczyły miliard dolarów.

oncern z Redmond przechodzi obecnie istotne zmiany. Jego szef, Satya Nadella, ma do spełniania dwa najważniejsze zadania. Pierwsze z nich to doprowadzenie do udanego debiutu Windows 10 – systemu, który ma działać na jak największej liczbie różnych urządzeń. Drugie to spowodowanie, by klienci indywidualni polubili Windows.

Wielkim wyzwaniem jest zatem nie tyle sprzedaż jak największej liczby urządzeń - Microsoft nie jest przecież firmą produkującą hardware – ale zachęcenie deweloperów, by równie energicznie zajęli się produkcją programów dla platformy Windows, co dla iOS-a i Androida.

Jeśli zaś chodzi o konkretne wyniki finansowe, to w poprzednim kwartale zysk Microsoftu zamknął się kwotą 5,86 miliarda USD, był zatem o 700 milionów dolarów niższy niż rok wcześniej. Wartość sprzedaży to 26,47 miliarda dolarów (24,52 miliardy przed rokiem). Wyniki te są zgodne z przewidywaniami analityków. Spadek zysku nie jest zaskakujący, gdyż Microsoft wciąż odpisuje koszty przejęcia wydziału produkcji telefonów komórkowych Nokii. Koncern nie tylko zapłacił 7,2 miliarda USD, ale musi wydać kolejne 1,14 miliarda dolarów na niezbędne zmiany i włączenie firmy w swoje struktury.

W ubiegłym kwartale Microsoft sprzedał 10,5 milionów smartfonów Lumia. To o 28% więcej niż rok wcześniej. Wzrost sprzedaży napędziły tańsze modele Lumii, na których rynkowy debiut w końcu się zdecydowano. Dobrze sprzedawały się też tablety Surface. Po raz pierwszy klienci wydali na nie w ciągu kwartału ponad miliard dolarów. W sumie przychody wydziału Devices and Consumer wyniosły 12,9 miliarda USD, czyli o 8% więcej niż rok wcześniej.

Dobrze radziły sobie też inne wydziały Microsoftu, przede wszystkim firmowe konie pociągowe odpowiedzialne za produkcję oprogramowania dla biznesu, za system operacyjny i pakiet biurowy. Dzięki obniżce ceny i bezpłatnym grom dodawanym do konsoli, sukces odniosły też Xbox 360 i Xbox One, których sprzedało się aż o 214% więcej niż kwartał wcześniej.

Duże nadzieje budzą też dobre wyniki wydziału odpowiedzialnego za chmurę obliczeniową. Oferuje on produkty dla biznesu, w tym Office 365 i chmurę Azure. Tego typu usługi są uważane za przyszłość na rynku korporacyjnym, nic więc dziwnego, że giganci IT przywiązują do nich olbrzymią wagę. W ostatnim kwartale wspomniany wydział zanotował 114-procentowy wzrost przychodów. Kwartał wcześniej wzrost wyniósł 128%.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.01.2015 r.

Creative Sound Blaster X7 , 8:58

26.01.2015 r.

Ceny SSD będą mocno spadały, 15:49


Nowsze

28.01.2015 r.

Powstanie oficjalna giełda bitcoinów?, 9:00

29.01.2015 r.

Pilna poprawka dla Firefoksa, 9:29


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 0.58 | SQL: 13 | Uptime: 54 days, 12:30 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl