heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 3 grudnia 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 28 kwietnia 2014, 17:12

Czy warto rootować telefon?

Z jednej strony rootowanie to świetny sposób by przyspieszyć nasz smartfon i wyposażyć go w nowe aplikacje, które wcześniej były dla nas niedostępne. Z drugiej – to ryzyko, które naraża urządzenie na atak wirusów i utratę gwarancji. Zatem, czy warto rootować telefon?

Root, to katalog główny w pamięci telefonu (podobny do dysku C w stacjonarnym komputerze). Dzięki odpowiedniej modyfikacji, daje nam pełen dostęp do zapisu i modyfikacji wszystkich plików w naszym smartfonie.

Co nam daje rootowanie?


Mówiąc najkrócej – nieograniczoną wolność. Możesz dowolnie modyfikować swój smartfon, całkowicie porzucając ograniczenia producenta. Otrzymujesz dostęp do aplikacji i narzędzi stworzonych przez pasjonatów, które mogą znacznie usprawnić pracę Twojego Androida (przypomina to nieco korzystanie z nieoficjalnych patchy i rozszerzeń do gier, które często przewyższają oryginalne dodatki).

Ponadto możesz wgrać np. nowszą, usprawnioną wersję systemu (nieoficjalną), przyspieszyć pracę procesora (a więc całego urządzenia), a także korzystać z aplikacji zaprojektowanych dla innych telefonów.

Gdzie zatem tkwi haczyk?


Rootowanie jest nieautoryzowaną ingerencją w funkcjonalność telefonu, niesie więc za sobą kilka niebezpieczeństw:

• Tracimy gwarancję (zmieniamy pliki systemowe dostarczone przez producenta)
• Zwiększamy podatność na atak wirusów i szkodliwe oprogramowanie (większość aplikacji instalujemy z nieautoryzowanych źródeł)
• Osoby niedoświadczone mogą poważnie uszkodzić system (choć w większości producentów proces rotowania jest odwracalny, niesie on za sobą spore koszty i czas).

Czy warto rootować?


Rootowanie jest zdecydowanie przeznaczone dla nieco bardziej doświadczonych użytkowników, którzy posiadają pewną wiedzę na temat funkcjonowania systemu Android. Najpoważniejszym minusem jest utrata gwarancji, musimy więc być pewni tego, co robimy.

Warto również dokładnie przyjrzeć się instalowanym aplikacjom, by nie wgrały nam się jakieś niebezpieczne „niespodzianki”.

W zamian otrzymamy telefon wyposażony w „supersystem”, który działa szybciej, sprawniej i daje nam dostęp do szerokiego pakietu niedostępnych wcześniej aplikacji.

AVG

Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

28.04.2014 r.

Ponad miliard złotych zebrały organizacje typu ZAiKS w 2012 roku, 11:15

25.04.2014 r.

Cisco: Wszyscy są zarażeni, 14:06


Nowsze

29.04.2014 r.

Elektroniczne odciski palców, 18:38

Pierwszy smartfon z systemem Tizen?, 18:40


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.47 | SQL: 13 | Uptime: 159 days, 20:29 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl