heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 6 grudnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 27 stycznia 2014, 15:56

WikiVIP z nagraniami audio znanych ludzi

Wikipedia osiągnęła już bardzo wiele jeśli chodzi o teksty na różne tematy oraz powiązane z nimi obrazy. Wikipedyści dążą jednak do tego, aby zachować dla przyszłych pokoleń pewne dźwięki, niekoniecznie związane z muzyką. O ile dźwięki wytwarzane przez maszyny można zdobyć w różny sposób, o tyle ludzki głos stanowi pewien problem. Nie zawsze da się zdobyć nagranie, które byłoby wolne od praw autorskich. Trzeba też zebrać próbkę zanim dany człowiek umrze.

Problem postanowiło rozwiązać dwóch redaktorów Wikipedii - Andy Mabbett oraz Andrew Gray. Chcą oni prosić znanych ludzi o to, aby nagrali dla Wikipedii krótkie wypowiedzi np. "Witam! Nazywam się Jan Sławny. Urodziłem się w 1975 roku i jestem znanym piosenkarzem".

Zbieranie głosów, czyli WikiVIP


Pomysł nagrywania głosów przekształcił się w projekt o nazwie Wikipedia voice intro project (WikiVIP). Z wpisu na blogu Wikimedia UK wynika, że jedną z pierwszych osób, która udostępniła swój głos na rzecz projektu, jest Stephen Fry, brytyjski aktor i komik, pisarz i reżyser.

Oczywiście głos komika możemy znać, ale co z głosem astronauty? Tak się składa, że inną osobą, która udostępniła nagranie swojego głosu, był amerykański astronauta Charles Duke. Nagranie jego głosu znajdziemy w artykule po angielsku, na samym dole podsumowania po po prawej stronie.

Każdy może dołączyć


W projekt włączyło się BBC, które ma zamiar przekazać fragmenty nagrań na rzecz projektu. Będzie to chyba pierwszy raz, gdy BBC udostępni na wolnej licencji nagrania, które powstały na potrzeby nadawanych programów. Fundacja Wikimedia zachęca też wszystkich ludzi, którzy są opisani w artykułach na Wikipedii, aby przekazywali próbki swojego głosu. Nie trzeba tego robić koniecznie w języku angielskim.

Ponadto każdy z nas, kto zna osobiście kogoś znanego, może spróbować namówić tę osobę do przekazania próbki swojego głosu dla Wikipedii.

Mamy nadzieję, że znani Polacy pozostawią swoim pokoleniom próbkę swoich głosów. Byłoby bardzo miło, gdyby jakieś polskie radio lub telewizja włączyły się w zdobywanie takich próbek. Nie stanowiłoby to chyba zbyt wielkiej straty, a mogłoby pomóc w tworzeniu cyfrowego dziedzictwa kulturowego.

Marcin Maj


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

23.01.2014 r.

Które korporacje zatrudniły najwięcej osób w 2013 roku?, 13:14

20.01.2014 r.

NSA przechwytuje SMS-y, 15:12


Nowsze

27.01.2014 r.

Google kupuje DeepMind za 400 mln dolarów, 15:59

29.01.2014 r.

FBI ma dostęp do sieci Tor, 15:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.66 | SQL: 9 | Uptime: 20 days, 11:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl