heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 19 kwietnia 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 9 stycznia 2014, 18:10

Intel proponuje Dual OS

Intel ogłosił, że wyprodukuje procesory zoptymalizowane pod kątem jednoczesnej współpracy z Windows i Androidem. Dyrektor Intela, Brian Krzanich nazwał tę inicjatywę "Dual OS". Nie zdradził jednak jej szczegółów. Podczas wystąpienia w czasie CES 2014 Krzanich mówił, że czasami potrzebujemy Windows, czasami Androida. Chcemy mieć więcej wyboru - Windows do jednych zastosowań, Android do innych.

Niektórzy producenci OEM już pokazali na targach urządzenia pracujące pod kontrolą obu systemów. Jednym z nich jest Transformer Book Duet TD3000 Asusa. Ta hybryda tabletu i notebooka wykorzystuje procesor Core i7 oraz systemy Windows 8.1 i Android. Pomiędzy oboma OS-ami przełączymy się w ciągu kilku sekund naciskając przycisk na obudowie. Duet będzie sprzedawany od marca, a jego cenę ustalono na 599 dolarów. Także wielu małych chińskich producentów, którzy do tej pory korzystali jedynie z Androida, zapowiada urządzenia z dwoma systemami.

Specjaliści ostrożnie podchodzą do inicjatywy "Dual OS". Ich zdaniem trudno będzie przekonać konsumentów i biznes, że potrzebują dwóch systemów, a jeszcze trudniej będzie poradzić sobie z problemami z kompatybilnością. Wszystko będzie zależało od tego, w jaki sposób producent sprzętu zaimplementuje oba systemy. Obecnie wydaje się, że będzie istniało wiele możliwych rozwiązań problemu przełączania pomiędzy dwoma systemami.

Zdaniem analityków powodem, dla którego Intel wymyślił "Dual OS", są wymagania producentów OEM. Chcieliby oni instalować na swoich urządzeniach system Windows 8, problem jednak w tym, że wciąż istnieje nań znacznie mniej programów, niż na Androida czy iOS-a. "Dual OS" to sposób na ominięcie problemu i zwiększenie liczby programów, które można uruchomić pod kontrolą najnowszego systemu z Redmond.

Ani Google ani Microsoft nie skomentowały pomysłu Intela. Analityk Tim Bajarin z Creative Strategies uważa, że producent Windows powinien poprzeć działania Intela. Dzięki nim zyska bowiem szansę na pokonanie iOS-a na rynku urządzeń z wyświetlaczem dotykowym.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

09.01.2014 r.

IBM zainwestuje miliard dolarów w Watsona, 18:08

Plextor M6 - nowa generacja dysków SSD, 18:05


Nowsze

14.01.2014 r.

Google za ponad 3 mld dolarów przejmie firmę Nest Labs, 11:11

Windows 9 w kwietniu 2015 roku?, 11:14


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.76 | SQL: 18 | Uptime: 55 days, 20:44 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl