Piątek, 20 września 2013, 15:04
"Lajkowanie" chronione Konstytucją
Amerykański sąd apelacyjny uznał, że kliknięcie "Lubię to" na Facebooku jest przejawem wolności słowa i jako takie jest chronione przez Pierwszą Poprawkę.Sąd zajął się "lajkami" w związku ze sprawą toczącą się od 2009 roku. Wówczas to sześciu pracowników Biura Szeryfa w Hampton w Virginii poparło na Facebooku jego konkurenta w nadchodzących wyborach, klikając właśnie "Lubię to". Gdy dotychczasowy szeryf wygrał wybory, zwolnił swoich przeciwników.
Pracownicy przegrali w pierwszej instancji, gdyż sąd okręgowy uznał, że klikanie w "Lubię to" jest niewystarczającym sposobem wyrażania własnej opinii, by można było go uznać za zasługujący na konstytucyjną ochronę. Już wcześniej inne sądy uznawały wypowiedzi w serwisach społecznościowych za chronione Pierwszą Poprawką, ale nie zajmowały się samym klikaniem w "Lubię to".
Teraz sędzia William Traxler z 4. Okręgowego Sądu Apelacyjnego stwierdził, że "lajkowanie" jest odpowiednikiem umieszczenia w swoim ogródku symbolu politycznego. Sąd Najwyższy w przeszłości uznał, że taki czyn jest chroniony Konstytucją.
Mariusz Błoński
Wersja do druku
Podobne tematy
Francja: Odcinanie od Sieci zgodne z konstytucją
, 26.10.2009 r.
Francja: Prawo antypirackie niezgodne z Konstytucją
, 11.06.2009 r.Starsze
YouTube pozwoli na oglądanie offline w aplikacji mobilnej, 15:02
Poczta Polska wprowadza elektroniczne awizo, 15:01
Nowsze
Ostatni Patch Tuesday był dla Microsoftu wyjątkowo pechowy, 15:05
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.
Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?
Copyright © 2002-2025 | Prywatność | Load: 2.90 | SQL: 12 | Uptime: 152 days, 12:14 h:m |
Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl