heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Poniedziałek 8 marca 2021 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 7 stycznia 2013, 11:49

Blizzard udostępni grę dla Linuksa jeszcze w tym roku!

Koncern Blizzard Entertainment znany z serii takich, jak World of Warcraft, Diablo czy StarCraft, zaprezentuje grę dla Linuksa jeszcze w tym roku - dowiedział się serwis Phoronix.

W ubiegłym roku prawdziwą rewolucją na rynku linuksowych gier było wejście plaformy Steam na Ubuntu. Narzędzie wciąż jest w fazie testowej, a na graczy nie czeka zbyt wiele tytułów, jednak Valve wyraźnie wskazało kierunek swojego rozwoju. Nie ma co ukrywać, że w dużej części był to efekt negatywnych odczuć dotyczących nowego Windowsa 8.

Nieoficjalnie mówi się nawet, że w przyszłości Valve może udostępnić własną konsolę opartą o Linuksa. Możliwość kontrolowania platformy, na jaką udostępnia się kolejne tytuły, jest bez wątpienia bardzo istotna - szczególnie biorąc pod uwagę trudną do przewidzenia ewolucję systemów Microsoftu czy firmy Apple.

Blizzard nie będzie sam


Warto zauważyć, że w ubiegłym roku dla Ubuntu swoje gry zaprezentowało nawet Electronic Arts (choć były to proste tytuły 2D), a obecność na Linuksie zapowiedziały również mniejsze firmy, jak Egosoft, THQ czy Overhaul Games. Z pewnością po części szlaki przetarł tutaj również Android, który wykorzystuje jądro Linuksa i jest obecnie w centrum zainteresowania deweloperów.

Czy gracze będą mogli wreszcie pozbyć się narzędzia Wine, umożliwiającego uruchamianie windowsowych programów? Prawdopodobnie nie od razu. Jak zauważa Phoronix, mnogość dystrybucji wciąż komplikuje rozwijanie narzędzi dla Linuksa, jednak ostatnie ogłoszenia pokazują, że wszystko idzie w dobrym kierunku.

Adrian Nowak


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

05.01.2013 r.

Płatności mobilne w Biedronce, 14:47

Poniżej zera bezwzględnego, 13:59


Nowsze

08.01.2013 r.

Posezonowe obniżki coroczną tradycją - jakie prawa obowiązują konsumentów?, 11:33

Kingston: 1-terabajtowy pendrive, 11:35


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2021 | Prywatność | Load: 0.88 | SQL: 16 | Uptime: 227 days, 5:00 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl