heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Czwartek 3 grudnia 2020 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Czwartek, 15 listopada 2012, 16:10

Kopolimer blokowy udoskonali HDD

Chemicy i inżynierowie z University of Texas w Austin wiedzą, w jaki sposób można pięciokrotnie zwiększyć pojemność współczesnych dysków twardych. Ich technika zakłada wykorzystanie kopolimerów blokowych, substancji, charakteryzujących się wysokim stopniem samoorganizacji.

Dane przechowuje się w magnetycznych kropkach na powierzchni talerzy dysków. Zwiększając zagęszczenie kropek można zwiększyć ilość zapisywanych danych. Jednak obecnie kropki są już tak gęsto upakowane, że dalsze zmniejszanie odległości pomiędzy nimi spowoduje, że ich pola magnetyczne będą na siebie nawzajem oddziaływały, powodując spontaniczne nieprzewidywalne zmiany w przechowywanych danych.

Jeśli jednak udałoby się kropki odizolować od siebie w taki sposób, że pomiędzy nimi nie byłoby żadnego materiału magnetycznego, można by je do siebie zbliżyć bez obaw o pojawienie się zakłóceń.
Tutaj właśnie mogą sprawdzić się kopolimery blokowe. Przy użyciu odpowiedniej techniki produkcji mogą one pozwolić na znaczne zwiększenie gęstości zapisu na HDD.

Techniką taką jest metoda kierowanej samoorganizacji (DSA - directed self-assembly) opracowana przez uczonych z Univeristy of Wisconsin i MIT-u. Dzięki niej kopolimery blokowe, nałożone na powierzchnię, na której znajduje się wyżłobiony wzór - w przypadku dysku twardego są to kropki i linie - dopasuje się do niego.

Gdy naukowcy z Teksasu zaczęli pracę z kopolimerami i DSA początkowo potrafili uzyskać strukturę, która pozwalała jedynie na dwukrotne zwiększenie gęstości zapisu na HDD. Od tamtej pory dokonali poważnego postępu. Udało im się wytworzyć najmniejsze na świecie kropki z kopolimeru blokowego i opracować technikę produkcji kompatybilną z technologiami masowej produkcji dysków twardych.

Mariusz Błoński


Wersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

15.11.2012 r.

Elastyczny ekran od Samsunga, 16:08

Google Fiber już ruszył, 16:05


Nowsze

19.11.2012 r.

ASUS ROG G46VW, 16:06

Bay Trail-T pomoże w walce z Atomem?, 16:12


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2020 | Prywatność | Load: 0.89 | SQL: 14 | Uptime: 159 days, 19:47 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl