heh.pl
Kanał informacyjny Heh.pl


Piątek 21 stycznia 2022 r.

artykuły | abc komputera (archiwum) | forum dyskusyjne | redakcja


Poniedziałek, 3 września 2012, 12:17

Blu-ray budzi się ze snu

Już od kilku lat format Blu-ray próbuje zepchnąć do lamusa DVD. Jak na razie bezskutecznie. Jednak ostatnie miesiące przyniosły ożywienie na rodzimym rynku napędów Blu-ray. Czy wkrótce czeka nas zmiana warty?

Jakość to najważniejszy argument przemawiający na korzyść Blu-ray. Film nagrany na tym nośniku zawsze oferuje rozdzielczość 1080p – idealną dla telewizorów Full HD. Do tego dochodzi wiele ciekawych bonusów oraz możliwość korzystania z funkcjonalności niedostępnych dla użytkowników DVD. Przykładem jest BD-Live, usługa pozwalająca na ustanowienie połączenia

z Internetem podczas odtwarzania płyt, dzięki czemu można korzystać z dodatkowych funkcji. Pomimo wielu zalet formatu, Polacy nie mogą się do niego przekonać. Największą barierę stanowią ceny sprzętu oraz nośników. W ciągu ostatnich kilku miesięcy zaczęły pojawiać się symptomy pozwalające z optymizmem patrzeć na ten segment rynku.

Asus SBW-06C2X-U

Asus SBW-06C2X-UOd czerwca obserwujemy wzrost zainteresowania urządzeniami Blu-ray wśród naszych klientów, choć nie jest jeszcze ono na tyle duże, żeby zagrozić pozycji DVD. Wciąż poważną przeszkodą są różnice w cenach nośników zawierających filmy w formacie Blu-Ray oraz DVD – tłumaczy Przemysław Drygalski, manager kategorii komponenty IT z Agito.pl.

Największym popytem, ze względu na swoją uniwersalność, cieszą się napędy ze złączem USB. Można je podłączyć do komputera stacjonarnego, notebooka, do najnowszych modelu telewizorów LED. Tą funkcjonalność posiadają napędy Asus SBW-06C2X-U oraz SBW-06D2X-U. Obsługują one również najnowszy format BDXL, umożliwiający zapisywanie do 100 GB na nośnikach BD-R(TL) i do 120 GB na BD-R (QL). Napędy oferują również funkcję zapisu danych z prędkością 6X.

- Urządzenia Asusa oprócz tego, że gwarantują pełną obsługę 3D, pozwalają również na konwersję filmu z formatu 2D do 3D To funkcja bardzo ceniona przez naszych klientów – dodaje Przemysław Drygalski.

Asus SBW-06D2X-U

Asus SBW-06D2X-UZ kolei zwolennicy napędów DVD najczęściej wybierają Plextor PX-612U. To napęd optyczny z rodziny DVD-REC DL, charakteryzujący się lekką i mobilną konstrukcją, jego waga wynosi 330 gramów. Atutem urządzenia jest możliwość zasilania z portu USB.

DVD wciąż wygrywa rywalizację z Blu-ray. Ale z upływem czasu przewaga tego formatu będzie topnieć. Tym bardziej, że różnice pomiędzy cenami napędów są coraz mniejsze. Znamienny jest przykład Asusa SBW-06D2X-U, cena tego napędu Blu-Ray nieznacznie przekracza 300 złotych.

Plextor PX-612U

Plextor PX-612UWersja do druku
Poleć znajomym: Udostępnij

Podobne tematy


Starsze

03.09.2012 r.

Założyciel Pirate Bay aresztowany w Kambodży, 11:44

31.08.2012 r.

NEC: 40-calowy monitor wielkoformatowy MultiSync X401S, 16:53


Nowsze

03.09.2012 r.

Smartfon PAP3500 od Prestigio, 17:52

HUAWEI Ascend D1 Quad XL, 17:55


Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za wypowiedzi Internautów opublikowane na stronach serwisu oraz zastrzega sobie prawo do redagowania, skracania bądź usuwania komentarzy zawierających treści zabronione przez prawo, uznawane za obraźliwie lub naruszające zasady współżycia społecznego.


Brak komentarzy. Może warto dodać swój własny?Autor:  


Copyright © 2002-2022 | Prywatność | Load: 1.10 | SQL: 13 | Uptime: 58 days, 14:38 h:m | Wszelkie uwagi prosimy zgłaszać pod adresem eddy@heh.pl